LIST KS. BISKUPA ROMUALDA DO DYREKTORÓW SZKÓŁ, KATECHETÓW, NAUCZYCIELI, MATURZYSTÓW

List biskupa Romualda Kamińskiego do dyrektorów szkół, katechetów, nauczycieli i maturzystów
9 października 2020 roku

Warszawa, dnia 9 października 2020 r.

Szanowna/y Pani/Pan Dyrektor,
Drodzy Katecheci i Nauczyciele,
Kochani Maturzyści,

życie ludzkie w swoim pięknie i darze naznaczone jest również kruchością, a czasami nawet dramatyczną walką. Bardzo dobitnie doświadczyliśmy tego w ostatnich miesiącach, a jeszcze bardziej w ostatnich dniach. Dla ludzi wierzących jest to moment refleksji, zasłuchania się w Bożą Opatrzność i czas mądrych, błogosławionych wniosków.

Te trudne doświadczenia związane z pandemią, szczególną troską o nasze życie i bezpieczeństwo, domagają się od nas często zmiany i prób dostosowania się do tych skrajnych wydarzeń. Od początku istnienia naszej Diecezji tradycją jest pielgrzymowanie młodzieży maturalnej na Jasną Górę przed oblicze Matki Bożej – Królowej Polski. Młodzież od samego początku licznie przybywała do domu Matki, by w tym świętym miejscu zawierzać Jej swoje wybory życiowe. Nadal chcemy zwierzać się naszej Orędowniczce, jednak w tym roku musimy naszą modlitwę dostosować do panujących warunków epidemiologicznych.

Drodzy Maturzyści, modlę się za Was, prosząc o światło Ducha Świętego w egzaminach maturalnych, o dobry wybór drogi życiowej, a także o wszelkie potrzebne łaski w codziennym życiu. Będę przed obliczem Matki Bożej, w kaplicy Cudownego Obrazu, sprawował w intencji Waszej, Waszych rodzin, nauczycieli i katechetów, Mszę Świętą w środę 21 października o godz. 12.00. Eucharystia będzie transmitowana przez media jasnogórskie, na kanale YouTube Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów – ON-LINE. Serdecznie zachęcam do łączenia się we wspólnej modlitwie indywidualnie lub wspólnotami klasowymi. Podziękujemy Panu Bogu za łaskę wiary, za Wasze rodziny, rówieśników, środowiska parafialne i szkolne. Na zakończenie Eucharystii zawierzę Was i Wasze wybory życiowe dobremu Bogu przez wstawiennictwo naszej Pani i Królowej.

Zachęcam Was, Kochani, by wcześniej przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjąć Komunię Świętą. Pozwoli to nam głębiej jednoczyć się we wspólnej modlitwie, będąc w różnych miejscach naszej Ojczyzny.

Drodzy Maturzyści, zapewniam Was o modlitwie w tym trudnym czasie ostatniego roku nauki oraz przed zbliżającymi się egzaminami i Waszymi wyborami. Już dziś życzę Wam jak najlepszych wyników. Niech Matka Boża pomoże nam wszystkim ponownie odkryć co w życiu ma najwyższą wartość, dla kogo warto żyć.

Na czas nauki i naszych spotkań modlitewnych z serca Wam błogosławię